24
Led

V pátek 17. ledna opět rozezněla Muzeum Bakovska jazzová a swingová hudba, tentokrát v podání vynikajícího uskupení Swing Trio Avalon v čele s fenomenálním pianistou Jakubem Šafrem. Spolu s klarinetistou Martinem Voříškem a bubeníkem Janem Kubešem se zaměřují především na hudbu klasické swingové éry 30. a 40. let, takže publikum mělo možnost se zaposlouchat do melodií George Gershwina, Duka Ellingtona, Fatse Wallera či Bennyho Goodmana, zvaného „Král swingu“. Z notoricky známých evergreenů zazněly mimo jiné skladby The Man I Love, Nice Work If You Can Get It nebo It Don´t Mean A Thing. Zcela zaplněná orobincová místnost (obsazeno bylo všech 40 míst) tak byla svědkem skvělé hudební atmosféry, diváci oceňovali jednotlivá sóla potleskem a díky bezprostřednosti všech tří muzikantů došlo i na vtipné slovní přestřelky.

Závěrečný aplaus potvrdil, že Bakov má potenciál jazzového publika a že jazzové večery se stávají tradicí, která obohatí bakovský kulturní život.

Foto: Lukáš Bígl

24
Led
Milí přátelé bakovské historie,
Muzeum Bakovska pro Vás na předjaří a první jarní týdny připravuje výstavu starých fotografií a pohlednic ve stylu „tehdy a dnes“.
Zaměříme se na vzhled bakovských ulic a náměstí od konce minulého století do 80. let 20. století. Mnoho fotek se nachází přímo ve sbírkách muzea, ale byli bychom rádi, kdybyste se do tvorby výstavy zapojili i vy, amatérští historici, kteří svou znalostí bakovských reálií mohou naše znalosti velmi obohatit. Tak předně, pokud byste vlastnili nějaký zajímavý snímek Bakova, budeme rádi, pokud nám ho přinesete na naskenování, případně pošlete už naskenovaný na mail kolinska@bakovnj.cz. Zároveň k němu můžete připojit krátký popisek či osobní vzpomínku na to které místo. Budeme opravdu vděční za jakýkoliv příspěvek.
Rovněž stále poptáváme fotky z období protektorátu a osvobození pro připravovanou výstavu k 80. výročí osvobození a konce 2. sv. války. Zajímají nás i vzpomínky Vás, pamětníků, kteří máte ještě co říci k průběhu květnových dní roku 1945 v Bakově, i když to jsou jen vzpomínky malého dítěte.
Předem děkujeme za Vaši spolupráci a těšíme se na Vás v Muzeu Bakovska.
21
Led

Náš významný rodák, skladatel Jiří Ignác Linek, dnes slaví narozeniny. A ne ledajaké. Dnešního dne si připomínáme 300. výročí od jeho narození. A to už stojí za pořádnou oslavu. Sérii linkovských koncertů už jsme zahájili těsně před vánočními svátky v kostele sv. Bartoloměje, který byl pro Linka druhým domovem. Jako zdejší kantor, ředitel kůru a starší literátského spolku spoluvytvářel kulturní prostředí Bakova 2. poloviny 18. stol., jeho skladby zaznívaly při bohoslužbách a jejich věhlas překročil hranice města, odkud vyjma období studia Linek nikdy nevystrčil paty. Celý život se potýkal s chudobou, přesto je jeho hudba jásavá a plná optimismu. Většinu jeho skladeb interpretovali zdejší hudebníci, obyčejní lidé navyklí hrubé práci, několik zejména varhanních opusů ale Linek psal zřejmě přímo pro sebe, protože jejich obtížnost přesahovala možnosti lidových muzikantů. O rozsahu jeho díla nemáme úplný přehled, o autorství korunovačních intrád, které vznikly u příležitosti korunovace Marie Terezie na českou královnu, vedou odborníci dosud spory, ale nic to nemění na tom, že Linek je pevnou součástí českých Vánoc doznívajícího baroka.

V tomto roce se můžete těšit na další linkovské akce, koncerty a novou Linkovu expozici v Muzeu Bakovska, která v současnosti prochází zásadní proměnou.

20
Led

V Linkově pamětní síni se stále buduje. Technická četa, bez které by se rekonstrukce vůbec nedala realizovat, nyní provádí hrubé zednické práce. Nejprve zazdila původní dveře, vedoucí do sousedního výstavního sálu. Následovala příprava elektroinstalace, kterou rozvedl pan Janda. Odhalené zdivo, plné nerovností, které se objevilo po odstranění normalizačního dřevotřískového obložení, je teď třeba zednicky srovnat pomocí klasické omítky. Teprve potom bude možné zdi vymalovat a nainstalovat mobiliář. Vznikne tak ucelený a čistý prostor, který nakonec naplníme obsahem.

20
Led

Markéta Bolfová – Kluk v kopačkách 1. (pro čtenáře od 8 let)

Dori Hillestad Butler – Strašidelná knihovna 1.: Ztracený duch (dobrodružný příběh pro čtenáře od 7 let)

W. Bruce Cameron – Příběh Tobyho (pro čtenáře od 8 let)

Sandra Dražilová Zlámalová – Kouzelnice Bordelína a čarodějnice Křiklavice 3. (příběhy pro nejmenší čtenáře)

Sandra Dražilová Zlámalová – Zbrklík a čaroděj Kazičas 4. (další pokračování příběhů pro nejmenší čtenáře)

Lucy Flemingová – Duběnka (příběhy pro čtenáře od 3 let)

Chris Grabenstein – Olympiáda v knihovně pana Lemoncella 2. (pro čtenáře od 11 let)

Kiran Millwood Hargrave – Leila a modrá liška (skutečný příběh polární lišky pro čtenáře od 12 let)

Patrik Hartl – Andulka Andula (veselé příběhy na dobrou noc pro malé čtenáře)

Susanna Isern – Hrozálie, čarodějka začátečnice 2. (pro čtenáře od 7 let)

Taťána Krausová – Beruška a Světluška (vyprávění z hmyzího světa pro malé čtenáře)

Zuzana Májíčková – Fotbalový sen 1. (pro čtenáře od 8 let)

Alena Mornštajnová – Vánoce v Šípkové ulici (vánoční příběhy pro nejmenší čtenáře)

Dav Pilkey – Dogman: Utržený ze řetězu 2. (humoristický komiks)

Dav Pilkey – Dogman: Špína a trest 9. (pokračování humoristického komiksu)

Zuzana Pospíšilová – Detektivové 1. (příběhy pro malé detektivy)

Zuzana Pospíšilová – Kouzelné vánoční sny (příběhy vhodné pro předškoláky i první čtení pro školáky)

J. K. Rowling – Vánoce v Bradavicích (fantasy příběhy pro čtenáře od 9 let)

Whitney Sanderson – Jednorožci z tajné stáje 1.: Ztracené hříbě (první knížka ze série pro čtenáře od 7 let)

Whitney Sanderson – Jednorožci z tajné stáje 2.: Prozrazený jednorožec (pokračování dobrodružného příběhu)

Roberto Santiago – Fotbaláci 8.: Záhada ohňového cirkusu (další detektivní příběh pro čtenáře od 9 let)

Jitka Severinová – Cestovatelské pohádky (pohádky pro malé cestovatele)

Jukinobu Tacu – Dandadan 1. (akční dobrodružný komiks pro čtenáře od 12 let)

 

Novinky budou připraveny k vypůjčení nebo rezervaci od pondělí 20. ledna 2025

16
Led

V DPS jsme se na první přednášce letošního roku podívali do Rakouska a Antarktidy. Přednášející byli noví dobrovolníci z řad Trainee Škoda Auto, kteří navázali na pravidelný cyklus cestovatelských přednášek z loňského roku. První přednášející byl v Rakousku v rámci Erasmu (vzdělávací program EU, který podporuje mezinárodní spolupráci a výjezdy do zahraničí ve všech sférách vzdělávání) a vrátil se tam vloni na Vánoce. Mohli jsme si tak prohlédnout Rakousko na fotografiích jak v letních měsících, tak s vánoční výzdobou. Druhá přednášející byla na expedici na Antarktidě. Cesta trvající přes 14 000 kilometrů nás zavedla do jiného světa. Krásné fotografie doplnily poutavé vyprávění. Děkujeme novým dobrovolníkům a těšíme se na další výpravu!

10
Led

V rámci výměny oken v budově knihovny a muzea došlo k odinstalování staré Linkovy expozice, která bude v průběhu jara letošního roka nahrazena expozicí zcela novou. Bylo třeba nejprve odstranit staré dřevotřískové obložení a několik vrstev koberců na podlaze. Stěny budou po zavedení elektroinstalace zednicky začištěny a celá místnost vymalována. Nově bude řešeno ozvučení pamětní síně i osvětlení. Celkovou koncepci expozice si můžete prohlédnout na doprovodné fotodokumentaci. Cílem je navodit pomocí minimalistických prostředků (dobové předměty, hra světel a stínů) atmosféru barokní kaple. Chrámové prostředí, kde Linek za varhanami strávil mnoho času při hře i kompozici, bylo totiž vedle školy pro skladatele tím nejpřirozenějším. Návštěvník tak může vstoupit do doby 18. století, do časů obrovského rozmachu české hudby, kdy pojem venkovský kantor nezahrnoval jen výuku dětí, ale veškerou kulturní činnost v obci. Té své, Bakovu nad Jizerou, zůstal Jiří Ignác Linek věrný po celý život.

Za provedené práce děkujeme Jirkovi Halámkovi, pánům z technické čety a panu Jandovi.

10
Led

Ve středu 8. ledna muzeum navštívila poslední pozvaná třída naší základní školy, aby absolvovala edukační program Co je muzeum (s podtitulem pro mírně pokročilé). I přes ztížené podmínky (probíhající rekonstrukce Linkovy pamětní síně) děti pracovaly aktivně a našli jsme odpovědi téměř na všechny zadané úkoly. Každý se tak mohl seznámit s fungováním muzea, pravidly chování a ve dvojicích se zapojit do hledačky záhadných předmětů v expozici. Až na jeden z nich děti uměly všechny předměty pojmenovat a dovedly popsat i jejich využití.

6
Led
V předvánoční atmosféře vyzdobeného kostela sv. Bartoloměje zazněla hudba bakovského rodáka, skladatele a zdejšího kantora, Jiřího Ignáce Linka, jehož 300. výročí narození si připomeneme v letošním roce. Během koncertu, ve kterém společně účinkoval mladoboleslavský komorní orchestr, sbor Boleslav se sólisty Radkou Černíkovou (soprán), Denisou Markovou Richterovou (alt), Janem Novenkem (tenor) a Milošem Horákem (bas) a vynikající mladý varhaník Ondřej Valenta, zaznělo postupně pět Linkových skladeb, z toho dvě čistě varhanní. V autentickém prostředí, kde sám Linek hrál a komponoval, byl uveden i jeho koncert F dur pro varhany a orchestr, jásavá, česky zpívaná pastorela iucunda C dur a latinská mše Missa pastoralis F dur, v jejímž závěru Linek ocitoval tradiční vánoční píseň narodil se Kristus Pán. O úvodní slovo se postaral místní farář, pan Jiří Veith, který připomněl skutečný duchovní význam Vánoc. O úspěchu koncertu svědčí všechna prodaná místa k sezení.
Po skončení programu v kostele se mohli zájemci přesunout do Muzea Bakovska, kde proběhla beseda s varhaníkem Ondřejem Valentou, který posluchačům přiblížil svou cestu k Linkově hudbě. Jeho osobní dojmy a upřímné vyprávění nádherným způsobem završily celý večer.
Foto: Lukáš Bígl
13
Pro

Beletrie dospělí

Donna Ashcroft – Vánoce ve skotské vesničce (anglický milostný román)

Karin Krajčo Babinská – Čarodějky (český román)

Tereza Bartošová – Klekánice 1. (český detektivní román)

Evžen Boček – Aristokratka v Československu 7. (další z dílů českého humoristického románu)

Robert Bryndza – Záhadná oběť 5. (anglický detektivní román)

Cynthia Harrod-Eagles – Paní na zámku Ashmore 3. (anglický historický román)

Camille G. – Deníček Camille G.: Čtverečka (humorná vyprávění z dětského i dospělého života autorky)

Markéta Harasimová – Pokání (psychologický román české autorky)

Gillian Harvey – Měsíc v Provence (anglický milostný román)

Daniel Hurst – Doktorova žena 1. (anglický thriller)

Lenka Chalupová – Svatojánské ořechy 3. (český román)

Jana Jašová – Dravé zvěři napospas (český thriller)

Jaromír Jindra – Vzpomínky budějovického kata 2.: Případ zákeřného vyděrače (český historický román)

Jaromír Jindra – Vzpomínky budějovického kata 4.: Případ děsivé masky (historický román)

Stacy Green – Ztracení andělé (americký thriller)

Petra Klabouchová – Ignis Fatuus (český hororový román)

Petra Klabouchová – U severní zdi (román o temných pozůstatcích zločinů 50. let)

František Kozmon – Kukačka (slovenský detektivní román)

Iny Lorentz – Únos vandrovní apatykářky 3. (německý historický román)

Blanka Malá – Drobničky (malé povídky pro velké holky)

Martina Novotná – Prokletí hradu Mydlovar 1. (česká detektivka ze středověku)

Kristina Ohlsson – Mlha 3. (švédský detektivní thriller)

Lenka Petřeková – Kde se skrývá temnota (český detektivní román)

Jana Poncarová – Dvojí život (český román)

Hana Raduličová – Utajený život: Příběh pražského odbojáře (chorvatský román)

Rebecca Raisin – Kouzelná Paříž 3.: Obchůdek s vůněmi (australský román pro ženy)

Rebecca Raisin – Pojízdné knihkupectví šťastných konců 2. (australský román pro ženy)

Ava Reed – Nemocnice Whitestone 3.: Odvážná rozhodnutí (závěrečný díl německého románu pro ženy)

Kate Stewart – Hejno havranů 1. (americký erotický román)

Michal Viewegh – Obyčejná laskavost / Neobyčejná nestoudnost (dvě novely známého českého autora)

Alison Weir – Královna Alžběta 2. (anglický historický román)

 

Naučná literatura

Adam Dolník – Svět elitního vyjednavače

 

Knižní novinky budou připraveny k vypůjčení nebo rezervaci od pondělí 16. 12. 2024

 

11
Pro

S 0.P Základní škola Bakov nad Jizerou jsme se sešli, jako každý měsíc, a povídali jsme si o adventním čase, o Barboře, Mikuláši a o vánočních svátcích. Četli jsme si pohádku O oslíkovi z knížky Terezie Radoměřské „Vánoce pro kočku“. Děti se dozvěděly, proč do všech betlémů oslík neodmyslitelně patří. Závěrem besedy jsme vyrobili přáníčka. Děti se pak ještě podívaly do Muzea Bakovska na výstavu Kuriozity z našich depozitářů s nádechem Vánoc.

3
Pro
O první adventní neděli jsme se sešli na bakovském náměstí. Jarmark s drobným zbožím, vánočními dekoracemi a se spoustou sladkých a slaných dobrot jsme si užili s bohatým doprovodným programem. Úvodní slovo měla kapela Rezekvítek, která nás svou hudbou vánočně naladila. Oslavy 300. let narození Jiřího Ignáce Linka v našem městě zahájil spolek Via ad Artem s pastorelami tohoto bakovského rodáka. Scénku z Linkova života oživil DS Tyl představením Linkovy sudičky. Další část programu už patřila dětem. Vánoční koledy zahrál žesťový kvartet základní umělecké školy z Mnichova Hradiště. Svým tanečním vystoupením krev rozproudil HoPe club z.s. Závěrem odpoledne nám zazpívaly děti z mateřské školy a ze základní školy, které svým zpěvem rozsvítily vánoční strom.
V Muzeu Bakovska byla o adventní neděli otevřená výstava Kuriozity z našich depozitářů s nádechem Vánoc, kterou můžete navštívit do 20. 12. 2024 a po Novém roce ještě 3. 1. 2025.
Za fotodokumentaci děkujeme Lukáši Bíglovi.
2
Pro

Až do vánočních prázdnin budou přicházet děti do Muzea Bakovska na besedu s názvem Co je muzeum. Tentokrát nás navštívili žáci 4.A se svou paní učitelkou Lenkou Švarcovou Malcovou. Vedle seznámení s fungováním muzea se děti ve dvojicích zapojily do „hledačky“, ve které šlo o to najít číslem označené předměty a pokusit se je pojmenovat. Některým hledačům dalo pátrání pěkně zabrat. Většina se ale snažila aktivně zapojovat. V závěrečné diskuzi děti prokázaly, jak znají předměty, které už dnes nejsou běžnou součástí domácností. Jako bonusové překvapení se mohli žáci podívat do útrob muzea, konkrétně do jednoho z depozitářů, a prohlédnout si vánoční výstavu.

2
Pro

Vážení čtenáři a návštěvníci naší knihovny, těšíme se na Vás v adventním čase – přijďte si vypůjčit knížky nebo se zúčastnit některé z našich akcí – do Vánoc je pro děti připravena tvůrčí dílna a pravidelné čtení vánočních příběhů. Tematické knížky jsme pro Vás vybrali také v dětském oddělení. U vánočního výběru je umístěná výstava obrázků Mateřská školka Tymiška – Bakov n/J. Děti malovaly obrázky ke knížce „U všech čertů“ od Jiřího Kahouna.

27
Lis

S listopadem jsme se rozloučili pohádkou v podání Divadla Malé Čarodějnice „O Vánocích, které nechtěly být“. A o čem že taková pohádka může být? Také jsme nevěděli a netrpělivě čekali. Úžasná herečka Jana Štromská nás nenechala dlouho v nevědomosti a pomocí loutek nám celý příběh zahrála. Tak tedy: ten rok byly děti (Kačenka a Jozífek) opravdu, ale opravdu zlobivé. Nejen že si po sobě neuklízely hračky, na písek chodily v těch nejhezčích šatech, nemyly se, až jim za ušima a za krkem vyrostla zelenina, ale také se praly a neposlouchaly maminku. Proto se Vánoce rozhodly, že prostě nebudou. A víte, jak to všechno dopadlo? Samozřejmě, že dobře – jako každá pohádka. Vánoce děti naučily, jak se mají chovat, jak si po sobě uklízet a také jak nezlobit maminku. Během pohádky zaznělo také několik vánočních koled, které si rády zazpívaly i děti.

25
Lis

V sobotu 16. listopadu jsme ve tři hodiny slavnostně otevřeli výstavu, která v sobě originálně spojuje vánoční tematiku a zajímavosti objevené v našich muzejních depozitářích. Některé předměty jsou tak vystaveny vůbec poprvé. I přes komornější účast se vernisáž vydařila. Hudební vystoupení sester Linkových, které doprovodila na klavír jejich maminka, všem navodilo pravou vánoční atmosféru. Návštěvníci si se zájmem prohlíželi jednotlivé exponáty, diskutovali nad nimi a někteří se zdrželi ještě dlouho po konci oficiální části. Výstava je otevřena až do 5. ledna ve výpůjční době knihovny, tj. v pondělí od 8:30 do 17:00, ve středu od 8:30 do 18:00 a v pátek od 8:30 do 12:00. Návštěva je možná i po telefonické domluvě na čísle 705 788 090.

25
Lis

V našem muzeu i v listopadu pokračují edukační programy Co je muzeum. V jejich rámci se děti od 2. do 5. ročníku seznámí s tím, jak se v muzeu chovat a co zde můžeme nalézt. Podle čísel ve dojicích či trojicích dále hledají tajemné předměty a snaží se je pojmenovat. Někdy to jde hladce, u některých musí přijít nápověda a někdy se stane, že musí správné řešení prozradit lektorka. Starší děti si z muzea odnášejí i základní muzejnickou terminologii. Pro všechny je navíc otevřená aktuální výstava a občas se pro ty starší otevřou i tajemství podkroví, kde se skrývají v depozitářích naše nevystavené sbírky.

15
Lis

Beletrie dospělí

Jeffrey Archer – A zrodí se hrdina 6. (anglický román)

Kelly Bowen – Zahrada dávných tajemství (kanadský historický román z 2. světové války)

Jiří Březina – Mimo obraz (český detektivní román)

Darcy Coates – Nenasytní mrtví (australský hororový román)

Vivian Conroy – Záhady slečny Ashfordové: Svatba v Provence (anglický historický detektivní román)

Tina Frennstedt – Odložené případy 4.: Poslední fotografie (švédský detektivní román)

Katarína Gillerová – Mlha v nás 2. (slovenský román pro ženy)

Laurie Gilmor –  Kavárna s vůní perníčků (americký milostný román)

Jiří Hájíček – Drak na polní cestě (český román)

Karin Härjegärd – Horké vafle a ledové koupele (švédský román pro ženy)

Lenka Chalupová – Páté jablko (český román)

Anne Jacobs – Kavárna U Anděla 4.: Svěží vítr (německý román oblíbené autorky)

Iny Lorentz – Láska vandrovní apatykářky 2. (německý historický román)

Hannah Lynn – Cukrárna sladký život (anglický román)

Blanka Malá – Srdce nemá vrásky 2. (autobiografický román české rozhlasové moderátorky)

Kate Alice Marshall – Nikomu ani muk (americký detektivní román)

Anders De La Motte – Smrt přichází na prohlídku 1. (švédský detektivní román)

Adler Olsen – Sedm metrů čtverečních (dánský detektivní thriller)

Una-Mary Parker –  Sestry Granvillovy 1. (anglický román pro ženy)

Kateřina Pokorná – Millenials (česká poezie)

Ava Reed – Nemocnice Whitestone 2.: Tonoucí duše (německý román pro ženy)

Lisa Regan – Krvavá spása (americký detektivní román)

Sue Roberts – Moje velké řecké léto (anglický román)

Barb Rýdl – Ten, co kráčí se smrtí (český fantasy román)

Nicole Trope – Nevlastní dítě (australský thriller)

Kristýna Trpková – Rozsudek smrti (český detektivní román)

Eva Tvrdá – Dlužná částka (český detektivní román)

Vlastimil Vondruška – Nevěsta Kristova (český historický detektivní román)

Rebecca Zanetti – Zmiz, dokud můžeš 2. (americký detektivní thriller)

 

Naučná literatura

František Müller – Skutečné zločiny na Plzeňsku (kriminální případy 21. století)

Petr Nazarov – Pěšky kolem Česka (putování jižní stezkou)

Petr Šámal – Rozsudek smrti vykonán (příběhy zločinců odsouzených k trestu smrti)

 

Dětská beletrie

Dori Hillestad Butler – Strašidelná knihovna 2.: Na půdě je duch (dobrodružný příběh pro čtenáře od 7 let)

Martina Drijverová – Domov pro marťany (příběh pro čtenáře od 9 let)

Ilona Eichlerová, Jana Havlíčková – Logopedické pohádky (příběhy k procvičování výslovnosti)

Eliška Fojtová – Tajemství staré pumpy (dobrodružný příběh pro děti od 7 let)

Zdeněk Folprecht – Fotbalové pohádky Zdeňka Folprechta (sportovní pohádky pro čtenáře od 7 let)

Iva Gecková – Kamarádi ze záhrobí (dobrodružný příběh pro čtenáře od 9 let)

Stefanie Hasse, Julia K. Stein – Akademie času 1.: Mise mimo čas (pro čtenáře od 11 let)

Marta Hlušíková – A ještě jsem prý drzá (pro čtenáře od 9 let)

Eiko Kadono – Doručovací služba čarodějky Kiki (fantasy příběh pro čtenáře od 11 let)

Hana Kašáková – Doris píše dopis (příběh pro čtenáře od 12 let)

Marianne Kaurin – Prázdniny za všechny prachy (příběh pro čtenáře od 11 let)

Rachel Chivers Kho – Městečko splněných přání (fantasy příběh pro čtenáře od 9 let)

Ivona Knechtlová – Víla Muchomůrka (příběhy pro malé čtenáře)

Tereza Kopecká – Honba za světlitem: Dobrodružství z Minecraftu (dobrodružný příběh pro čtenáře od 9 let)

Tereza Kopecká – Ještěrky (český dobrodružný příběh pro čtenáře od 9 let)

Tereza a Zora Kopecká – Za všechno může pes (pro čtenáře od 9 let)

Daniela Krolupperová – Co si brouká louka (příběhy pro čtenáře od 5 let)

Blanka Luxová – Je to jenom sranda (pro čtenáře od 11 let)

Gina Mayer – Zaříkávačka koní 1. (německý román pro dívky od 9 let)

Gina Mayer – Zaříkávačka koní 2.: Velký sen

Gina Mayer – Zakázaný turnaj 3.: Zaříkávačka koní

Lynn Painter – Lepší než ve filmu (milostný román pro čtenářky od 11 let)

Pan učitel Sovička (knížka pro malé školáky s velkými písmenky)

Ivana Peroutková – Isabela a červené šípky (příběh pro čtenáře od 9 let)

Kevin Sands – Alchymistova šifra 1. (kanadský fantasy román pro čtenáře od 11 let)

Petra Santlerová – Vikiho vodnické prázdniny (příběhy pro čtenáře od 7 let)

Klára Smolíková – Dubánek ve světě lidí 2. (příběhy pro čtenáře od 6 let)

Klára Smolíková – Dubánek a noční bouře 3.

Jan Tkáč – Kroniky beskydských draků (české fantasy příběhy pro čtenáře od 8 let)

Jill Tomlinson – O ztracené kočičce (kočičí příběhy pro malé čtenáře)

David Walliams – Kosmokluk (pro čtenáře od 9 let)

 

Naučná literatura mládež

Seb Braun – Dítě jede! Traktor (leporelo pro nejmenší)

Seb Braun – Dítě jede! Vlak (leporelo)

Jehňátko, kde máš maminku (leporelo)

Benjamin Bécue – Zámek princezny Čurbesky (leporelo Hledej a najdi)

 

Knižní novinky budou připraveny k vypůjčení nebo rezervaci od pondělí 18. 11. 2024

13
Lis

První Jazzový večer v Muzeu Bakovska, který se uskutečnil 8. listopadu, se nadmíru vydařil. V zaplněné výstavní síni si návštěvníci vyslechli jazzové a swingové evergreeny, jako jsou Night nad Day od Cole Portera, Summer Time z pera George Gerschwina či píseň Fever, kterou proslavila zpěvačka Peggy Lee. Trio, vedené kapelníkem Petrem Janovcem, střídalo svižné skladby s pomalými a dokázalo přirozeně s posluchači navázat kontakt. Baskytarista Jan Hanuš celý koncert doprovodil slovem a zpěvem všechny nadchla Veronika Doudová. Věříme, že tento příjemný večer je začátkem nové tradice komorních podvečerních setkání s dobrou hudbou v našem muzeu.

Za fotografie děkujeme Lukáši Bíglovi.

6
Lis

Slovy žáků 6.A:

„Do knihovny si půjčovat chodí knihy spousta lidí, ale my, žáci 6.A, jsme v ní i přenocovali. V pondělí 4.11. jsme se v podvečer sešli v knihovně. Nejprve jsme měli společnou půlhodinu čtení, poté následovala stezka odvahy a těsně před spaním jsem se podívali na film Já, padouch 4. Spali jsme přímo mezi knižními regály. To byl zážitek! Ráno jsme posnídali naše vlastní výrobky (nebo našich maminek) a vyrazili do školy na vyučování. Děkujeme paním knihovnicím Evě Weseir a Jaroslavě Venclové, že nám tuto akci umožnily a spaly zde s námi.“