Místní vlastivědné muzeum bylo založené v roce 2002. Seznamuje návštěvníky s minulostí kraje a přírodními a kulturními reáliemi mikroregionu.
Expozice, umístěná ve stylových prostorách budovy bývalé dívčí školy poblíž kostela sv. Bartoloměje, prošla v roce 2012 celkovou obnovou spojenou s rekonstrukcí interiérů. Návštěvníci se zde mohou seznámit se zajímavostmi z místní historie, která je zde zastoupena již od doby lidu popelnicových polí. Urny z tohoto období byly nalezeny na poli v blízké vsi Malé Bělé.
Velká část expozice je věnována také hrnčířství, nejstaršímu řemeslu, které se v Bakově od nepaměti provozovalo. Je zde vystavena nejen keramika z různých období, ale také úlomky z pece, která zde byla nalezena. Pec je ojedinělá svého druhu, její vznik se datuje do 15. století. S řemeslnou výrobou na Bakovsku je také spjat vznik cechů. V muzeu si můžete prohlédnout cechovní prapory i vyřezávanou cechovní pokladnici.
Část expozice mapuje historii zříceniny blízkého hradu a zámku Zvířetice. Kromě fotografií a dělové koule, která zde byla nalezena v roce 2012, můžete shlédnout 3D vizualizaci, která nás přenese do roku 1683 a představí nám zámek Zvířetice v době své největší slávy. Projekt byl dokončen v roce 2015 a ve svém detailu je pro tento typ památky prvním svého druhu v České republice. Samostatná místnost je věnována nejslavnějšímu bakovskému rodákovi, hudebnímu skladateli Jiřímu Ignáci Linkovi. V další části expozice se pak můžete seznámit s ostatními významnými osobnostmi a spolky Bakova.
Významnou a v republice ojedinělou je sbírka, která soustředí tradiční bakovský průmysl – pletení z orobince. Největší rozvoj této již zapomenuté výroby zaznamenal Bakov v 18. – 19. století, kdy se zde pletlo skoro v každé domácnosti a ručně pletené výrobky (bačkory, klobouky, tašky, čepice, rohože i lustry) se dovážely téměř do celého světa, kromě evropských zemí též do Asie a Afriky. Také tato expozice je doplněna videoprojekcí.
Bakovské muzeum zaujme nejen dospělé návštěvníky, ale také děti. Ty si zde mohou prohlédnout sbírku historických loutek a u rozsáhlé sbírky selského náčiní hádat, k čemu jednotlivé předměty lidé dříve používali.