5
Čvn

Tradiční závěrečnou výstavu žáků Základní umělecké školy jsme zahájili vernisáží v Muzeu Bakovska. Na úvod nám na klarinet zahrála Adina Linková a na saxofon Emma Linková. Fotodokumentaci pořídil Lukáš Bígl. Výstavu, na téma podmořský svět, si můžete prohlédnout do 26. srpna 2024 ve výpůjční době knihovny a o víkendech v otevírací době muzea.

Tímto bychom rádi poděkovali paní učitelce Mgr. Monice Michalcové za celoroční spolupráci a výzdobu ve městě. Práce dětí můžete v průběhu roku vidět například na Městském úřadě, ve zdravotním středisku, nebo v prostorách Církve československé husitské. Také u nás žáci pravidelně vystavují. Jejich obrázky si můžete prohlédnout ve vestibulu budovy a v knihovně, kde jsou v současné době vystavené grafické tisky.

15
Dub

Žáci výtvarného oboru ZUŠ navštívili výstavu Ondřeje Vídeňského. V jeho hyperrealistických malbách hledali světelný kontrast, pozorovali práci s barvou a výtvarné prostředky, kterými vytváří iluzi hloubky obrazu.

Výstavu si můžete prohlédnout ve výpůjčních dnech Městské knihovny (PO: 8:30-12:00, 13:00-17:00, ST: 8:30-12:00, 13:00-18:00, PÁ: 8:30-12:00) nebo o víkendu v provozní době Muzea Bakovska (SO+NE 10:00-12:00, 14:00-16:00) do 12. května 2024.

24
Bře

Pár fotografií z vernisáže výstavy Ondřeje Vídeňského – Vikingové. Výstava bude otevřená ve výpůjční dny knihovny a v provozní době Muzea Bakovska do 12. května 2024. K vidění jsou nejen obrazy na motivy vikingského seriálu, na své si přijdou milovníci filmů sci-fi a fantasy, současných bojových umění a především zvířat. Výstavě dominuje nosorožec na plátně 130×100 cm! Přijďte se podívat – těšíme se na Vás!

Za fotky děkujeme Michalu Horvátovi.

16
Úno

Děkujeme Štěpánu Tučkovi za včerejší Orobincovou pohádku. Loutky, se kterými Štěpán hrál, si můžete prohlédnout v expozici Muzea Bakovska. Byly vyrobeny u příležitosti Orobincového sympózia, jehož první ročník se konal v loňském roce v divadelním sále Radnice.

29
Lis

Slovo Spektrum vyjadřuje pestrost, a to v tomto případě nejen škálu barev, ale také pestrost použití různých výtvarných technik. Na výstavě v Muzeu Bakovska nejsou díla malovaná na zakázku, ale jsou to díla malovaná s láskou, fantazií a chutí vyjádřit svůj názor a objevit třeba i něco nového.

Vernisáž výstavy výtvarníků sdružení Spektrum uvedlo hudebním vystoupením známých českých i světových hitů trio Coloré – Magdalena Linková, Veronika Fuhrmanová a Karin Perglerová.  Své práce zde vystavují: Jitka Bajtalonová, Helena Burešová, Zdena Malátová, Lenka Michalová, Bára Radilová, Jana Reslová, Svatopluk Beneš, Václav Lang a Ota Pavlík.

Tímto bychom rádi poděkovali všem vystavovatelům. Jejich obrazy si můžete prohlédnout v provozní době knihovny do 13. ledna 2024 (PO, ST: 8:30-12:00, 13:00-17:00, PÁ: 8:30-12:00) a na 1. adventní neděli 3. 12. 2023 od 11:00 do 17:00 hodin.

27
Říj

V Muzeu Bakovska jsme již po několikáté přivítali cestovatele Petra Nazarova. Tentokrát vyprávěl o tom, co zažil a s kým se seznámil v Indii. Život v této zemi je velmi odlišný od toho našeho a většina z nás by si těžko zvykala. Seznámili jsme se s Váránasí, místem, kde se čas tak trochu zastavil. S místem, kde zvyky domorodých lidí, jejich způsob obživy, drsné podmínky bydlení, způsob prostého myšlení a tradiční náboženské obřady, jsou pro nás zcela nepředstavitelné. Stejně tak je pro nás nepředstavitelný  přístup ke zdraví a ke smrti, kterou vnímají jako normální koloběh života.

Všecky knížky, které Petr Nazarov napsal, si můžete vypůjčit v městské knihovně.

23
Říj

V měsíci říjnu navštívili Muzeum Bakovska opět železniční modeláři a výstavní místnost proměnili doslova v ráj vláčků. Malebnou krajinou doplněnou domečky, stromy a postavičkami projížděly osobní i nákladní vlaky vypracované do nejmenších detailů, nechyběly ani zvukové a světelné efekty. Své modely prezentovali: Jakub a Milan Čermákovi, Petr Jordanov, Pavel Kainrath, Václav Kripner, Jaroslav Šimeček a Petr Turek.

Železniční model, aby byl co nejvěrnější, představuje soubor náročných rukodělných, strojních, grafických, duševních a také uměleckých schopností a činností včetně studia historických pramenů. Jako příklad lze uvést historickou železniční zastávku v Bakově nad Jizerou, kterou do svého kolejiště zakomponovali Jakub a Milan Čermákovi. Všichni vystavující opět ukázali nejen velkou šikovnost a přesnost, ale také nesmírnou trpělivost.

Výstavu navštívilo více než 300 návštěvníků, děti měly hezké zážitky i z toho, že si mohly vyzkoušet ovládání vláčků a poslechnout si vyprávění o tom, jak se modelové železnice vyrábějí.

Modelářům děkujeme a těšíme se na jejich příští návštěvu.

15
Čvn

Vernisáž výstavy ZUŠ v Bakově nad Jizerou zahájila hrou na flétnu Adinka Linková. Úvodní slovo měla paní učitelka Mgr. Monika Michalcová. Děkujeme dětem i paní učitelce za krásné práce, které pravidelně zdobí nejen výstavní místnost Muzea Bakovska, ale také vestibul budovy a Městskou knihovnu.

Tímto si Vás dovolujeme pozvat tuto na výstavu s názvem „Cesta je náš cíl“, která bude k vidění do 31. 8. 2023 v provozní době muzea: SO+NE od 10:00 do 12:00 a od 13:00 do 16:00 hodin. Ve všedních dnech můžete výstavu navštívit ve výpůjční době Městské knihovny: PO+ST od 8:30 do 12:00 hodin a od 13:00 do 17:00 hodin, PÁ od 8:30 do 12:00 hodin.

19
Kvě
Vernisáž výstavy Pohádkový svět Františka Pešána zahájila hudebním recitálem kapela Pohodáři MB. Od pana Pešána jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí o jeho životě, divadlu, o loutkách a představil nám svého vnuka Martina Hozáka, se kterým hraje svá představení s Divadlem z půdy. Děti i dospělé potěšila pohádka s názvem Vodníčku vrať se.
Výstavu si můžete prohlédnout do 6. 6. 2023 v otevírací době muzea (SO, NE 10:00-12:00, 14:00-16:00) nebo v jiných dnech po dohodě se zaměstnanci knihovny.
Foto: Eva Chládková
28
Dub

Milí přátelé Bakova nad Jizerou,

zvu Vás opět po roce na 4. ročník Velmistrovy šifry, který začíná již v sobotu 29.4. v Muzeu Bakovska. Jsem moc rád, že naše hledačka udělala během své existence radost již více než 2.500 dětí i dospělých. Ať se Vám líbí i ta letošní! ❤

Těším se na shledání.

Vojtěch Dvořák,
autor hry

 

4
Dub

„Z hlubin minulosti“, vernisáž výstavy unikátních nálezů z hladomorny zvířetické věže doplněná besedou Vojtěcha Dvořáka o nejnovějších objevech na ztraceném zámku. Vernisáž byla zahájena loutnovým recitálem Přemysla Vacka. Výstava byla obohacena o obrazy Zvířetic starých mistrů, ale také o novou tvorbu. Jsou to obrazy vytvořené speciálně pro tuto expozici. Zvláštní poděkování patří těmto umělcům: Zdeně Malátové, Lence Michalové, Janě Reslové, Milanu Bělohoubkovi, Václavu Langovi a Otakaru Pavlíkovi.

Výstava je otevřená do konce dubna o sobotách a nedělích v době provozu Muzea Bakovska: 10:00-12:00 a 14:00-16:00 hodin a ve výpůjční době Městské knihovny: PO+ST: 8:30-12:00 a 13:00-17:00 hodin, PÁ 8:30-12:00 hodin.

6
Led

Sourozenci Zuzanka a Alan jsou zatím poslední detektivové, kteří splnili přání stavebního mistra Petra Patzenhauera, vypátrali tajemné symboly a našli truhlu s pokladem. To vše se událo před vánočními svátky.  Velmi oceňujeme, že je neodradila tma ani nevlídné počasí.

Pokud se i vy chcete zúčastnit Velmistrovy šifry, neváhejte a přijďte do knihovny. Jsme tu pro Vás v PO, STŘ od 8.30 do 12.00 hod a od 13.00  do 17.00 hod. , v PÁ od 8.30 do 12.00 hod. V jiném čase je možná domluva na tel. 326 781 179.

19
Říj

O řemeslech jsme si s Tymiškou nejen četli pohádky, ale také jsme si prohlédli jejich ukázky v našem muzeu. A o kom pohádky byly? O ševci, košíkáři, hrnčíři… a protože děti zaujaly v muzeu perníčky, přečetli jsme si také o perníkáři. Další čtecí přídavek byl o švadlence. Máme radost, že se dětem pohádky líbily a se slovy „chceme ještě jednu“ se dožadovaly dalšího čtení.

28
Čvc

Ve středu nás navštívil příměstský tábor s paní učitelkou Černou. Děti byly moc šikovné, odnesly si poklad a vyrazily minci. Děkujeme naší kolegyni Martičce za fotodokumentaci. Po honbě za pokladem se děti dozvěděly i pár zajímavostí z našeho muzea – za výklad děkujeme Vojtěchu Dvořákovi.