9
Říj

Ve dnech 12. a 13. října 2024 se v budově staré radnice v Bakově nad Jizerou uskuteční již 2. ročník akce s názvem Bakovský orobinec. Tradice orobincové výroby na Bakovsku sahá hluboko do minulosti, konkrétně do počátku 18. století a je spojena s mnichy kapucíny, kteří tuto dovednost přivezli z Itálie. Produkce tašek, obuvi do chléva, klobouků, ale i rákosového zboží se stala rozšířeným způsobem přivýdělku většiny bakovských domácností. Postupně v 2. polovině 19. století vznikaly firmy, které orobincovou výrobu soustřeďovaly a zároveň získávaly odbytiště daleko za hranicemi českých zemí. Na přelomu století se hitem staly klobouky do tropů, tzv. holubovky, které používali např. vojáci v severní Africe. Obchodník František Oplt přišel s novým postupem pletení, tzv. bakovskou padesátkou, která je dodnes základním prvkem všech výrobků. Zhruba 70 % zboží šlo na počátku 20. století na export. Bakovský orobinec byl prezentován na četných výstavách, jmenujme alespoň Zemskou výstavu v Praze (1891) nebo Světovou výstavu v Rio de Janeiru (1922). Posledním velkým úspěchem byla účast na Světové výstavě v Bruselu (1958). Tzv. bruselský styl ovlivnil i design orobincového zboží, zejména kabelek a kloboučků. Obdivovat je můžete v turistické sezóně v Muzeu Bakovska, kde se nachází unikátní expozice věnovaná orobincové výrobě. 50. léta bohužel zlikvidovala domáckou orobincovou produkci a všichni pletaři a pletařky byli sloučeni do jednoho Okresního podniku služeb. Po sametové revoluci OPP zanikl. Výrobu se pokoušeli vzkřísit Ilja Karmazín a Karel Fridrych, kteří do roku 2014 provozovali orobincovou dílnu na Malé Bělé.

V současnosti přežívá tato tradice v osobě paní Ivety Dandové, dceři Ilji Karmazína, která jako jediná ovládá pletení po bakovském způsobu pomocí tzv. padesátky a je držitelkou titulu Nositel tradice lidových řemesel. Techniku pletení předává paní Dandová nejen svým dvěma dcerám, ale v rámci lektorské činnosti povede na Bakovském orobinci kurz pletení pro úplné začátečníky i mírně pokročilé (pokračovací kurz z minulého ročníku). Cílem je tuto jedinečnou techniku udržet a vychovat následovníky, kteří tradici ponesou dále.

V rámci dvoudenního programu proběhne dále beseda o pletení z ostatních přírodních materiálů pod vedením pana Ivana Sošky, setkání pamětníků a orobincová módní přehlídka, kde žákyně zdejší základní školy předvedou nádherné módní doplňky, jako jsou kabelky a klobouky. Nedílnou součástí je výstava výrobků z orobince. Stejně jako loni pořadatelé osloví veřejnost s prosbou, aby lidé na výstavu přinášeli orobincové předměty, případně je darovali do muzea. Pro děti je připraveno loutkové představení O bakovském orobinci a tvůrčí dílna v prostorách Muzea Bakovska, které je spolu s Kreativním centrem Zvířetice, paní Dandovou a Městem Bakov nad Jizerou spolupořadatelem celé akce. Vše doplní fotoateliér s možností vyfotit se s orobincovými doplňky. Novinkou letošního ročníku bude pokus o upletení rekordní padesátky. Po oba dva dny začíná program v 10:00 a končí mezi čtvrtou a pátou hodinou, kurz bude vždy zahájen o dvě hodiny dříve, tj. v 8:00. Věříme, že letošní ročník přinese nové podněty, jak k této unikátní regionální tradici přilákat více pozornosti, aby se orobincová výroba nestala pouze záležitostí minulosti.

9
Říj

Muzeum Bakovska připravilo pro žáky 1. stupně zhruba hodinové programy, které mají za úkol děti seznámit s fungováním muzea a jeho činností. Jako první nás navštívili druháčci. Pro ně byl určen program s názvem „Co je muzeum“. Společně jsme prošli pravidla bezpečného chování v muzeu, popovídali si o tom, co v muzeu můžeme nalézt, a formou skupinové hry jsme si prohlédli stálou expozici, kde měly děti vyhledávat čísly označené předměty. Cílem bylo předmět správně pojmenovat a říci, k čemu sloužil. Mnozí si z muzea odnesli zcela nová slova, která do té doby neznali, jako je kalamář, hoblík nebo kolovrátek.

3
Říj

V úterý 1. října nás navštívilo divadélko Koloběžka s Houbařskou pohádkou. S touto pohádkou jsme se přenesli do světa hub k čerstvě vyklubanému Hříbkovi, nafoukané Hraběnce Muchomůrkové, houbí Babce a zlobivému Honzovi, který se neumí chovat v lese a napraví ho až spravedlivý čaroděj. Představení se nám všem moc líbilo a rádi přivítáme divadélko Koloběžka s další pohádkou.

3
Říj

Dva poslední zářijové víkendy byly v muzeu zasvěceny výstavě Velký svět malých vláčků. Vzhledem k tradici této akce a oblíbenosti modelových železnic se už dopředu dalo tušit, že návštěvnost bude veliká. Za oba víkendy se na výstavu přišlo podívat celkem 632 zájemců. Nadšení modelářů, kteří s milimetrovou pečlivostí svá miniaturní kolejiště staví, se přenášelo i na příchozí. Nejen děti, ale i jejich rodiče zářili, protože hravost, kterou v nás vláčky vyvolávají, na chvíli překryla i slupku dospělosti.

K vidění byly tři typy modelů. H0 a H0m jsou největším existujícím rozměrem (poměr 1:87). V poměru 1:120 se staví železnice typu TT. Jak nám modeláři prozradili, lze sestrojit i kolejiště v ještě menším poměru. Pro tyto milovníky minivláčků se vžilo označení krotitelé blech. Naši modeláři ale dávají přednost preciznímu vypracování každého detailu nad rozsahem kolejové soustavy. Vše musí být jako v reálné krajině – lidé, domy, dopravní prostředky i přírodní prostředí. Na nákladních vozech se veze skutečné uhlí, v přímém přenosu můžeme sledovat zásah hasičů, na přejezdech čekají maličká autíčka různého stáří, mezi nimi Trabant, Tatra a další značky současné i veteránské. Světelný a zvukový doprovod ještě umocňuje dojem, že pozorujeme reálný provoz na železnici.

Nejrozměrnějším počinem byl model bakovského kolejiště mezi hlavním nádražím a zastávkou Bakov-město. Kromě obou nádražních budov (zastávku můžete vidět ještě v původní podobě) nechybí mosty nad Jizerou, ani skála lemující trať u hlavního nádraží. Do budoucna chtějí modeláři na tomto díle pokračovat a přidat k němu další, Bakovákům dobře známé objekty, jako je třeba hostinec Na Zastávce.

To, co už návštěvníci nemohli pozorovat, byla opakovaná údržba modelů, čištění kolejišť, promazávání, kontrola spojů mezi vagóny a funkčnosti ozvučení. Naši modeláři věnovali výstavě opravdu hodně ze svého volného času a za to se patří jim poděkovat.

Za fotodokumentaci děkujeme Jakubu Čermákovi.

 

3
Říj

Výstavu Velký svět malých vláčků navštívily poslední zářijový den třídy 0.P, 1.A, 1.B, 2.A, 2.B, 3.A a 3.B Základní škola Bakov nad Jizerou, které se po půl hodinách střídaly v našem muzeu. Byl to trochu maraton, ale vše se zvládlo a děti byly nadšené nejen z vláčků, ale i z možnosti vyzkoušet a pustit vlakové soupravy na železnici. Moc děkujeme pánům modelářům, kteří obětovali volný čas a umožnili dětem výstavu shlédnout.

27
Zář

O víkendu 21. a 22. září se pro zájemce otevřela tradiční výstava Velký svět malých vláčků. Modeláři z Bakova a okolí připravili pro fandy železnice všech věkových kategirií několik modelových kolejišť ve třech různých měřítcích – H0, H0m (největší existující měřítka v poměru 1:87) a TT. Pohyblivé vláčky doprovázely zvukové a světelné efekty a všichni mohli obdivovat drobné detaily kolem trati. V tomto směru byl asi největší zajímavostí zmenšený model bakovské železnice mezi hlavním nádražím a zastávkou. Stejně jako trať reálná i její zmenšená kopie vyžaduje od svých tvůrců neustálou údržbu. Největším nepřítelem je pro modeláře prach, který může poškodit elektroinstalaci a provoz na miniželeznici úplně zastavit. Šikovnost jejích tvůrců můžete obdivovat i následující víkend 28. a 29. září.

16
Zář

Výměnu oken v Muzeu Bakovska jsme zdárně završili v pátek 13. září. Byla to i příležitost ke generálnímu úklidu. Bylo třeba odklidit pozůstatky stavebních prací, vše vrátit na původní místo a vitríny otřít a vyleštit. Obzvláště koberce po důkladném vyčištění září barvami, za což děkujeme dámám z úklidové služby. S některými předměty se už v expozici nesetkáte, hlavně s těmi volně přístupnými, kterým lidské doteky nedělaly dobře, nové naopak přibyly. Novotou zářící okna určitě nebudou poslední změnou, kterou muzeum projde. Bez silných paží pánů z technické čety bych se neobešla, stejně tak děkuji i své rodině, která obětavě pomáhala s úklidem. Díky nim jsme mohli muzeum v sobotu znovu otevřít veřejnosti.

Tereza Kolínská

13
Zář

Stejně jako v knihovně probíhá i v muzeu kompletní výměna oken, která nyní budou mít jednotný vzhled. Sluší se poděkovat pánům z firmy, která výměnu provádí, že trpělivě plní naše požadavky. Připravit muzeum pro takovou akci totiž vyžaduje složitou logistiku. Jak vše přikrýt, aby exponáty byly chráněny před prachem? Jak přemístit vitríny, aby se řemeslníci dostali tam, kam potřebují? Bez naší ochotné technické čety bychom to nezvládli. Za to jí patří dík. Zároveň chceme využít tuto příležitost k drobným úpravám v expozici. Na delší dobu se také uzavře pamětní síň Jiřího Ignáce Linky, kterou čeká velká rekonstrukce. Její znovuotevření snad důstojně završí 300. výročí skladatelova narození, které si budeme připomínat v lednu příštího roku.

Tereza Kolínská, pracovník infocentra a muzea

13
Zář
Málokdo si jí všimne. Pamětní deska, připomínající výstavbu nové školní budovy, je totiž schovaná za vstupními dveřmi. Až půjdete do knihovny nebo muzea, pozorně si ji prohlédněte. Se znalostí římských číslic se lehce spočtete rok vzniku školy. Ano, je tomu právě 200 let, kdy se tehdejší vrchnost z rodu Valdštejnů zasadila o výstavbu nové školy, která nahradila nevyhovující dřevěný objekt z 18. století. Nová školní budova sloužila až do konce 19. století jako škola smíšená. Teprve po dokončení chlapecké školy na dnešní Školní ulici se výuka dívek a chlapců oddělila. Obecná škola dívčí byla zřízena v roce 1898, o dvacet let později, roku 1919, přibyla dívčí škola měšťanská. Budova prošla dvěma zásadními přestavbami – v roce 1881 a 1932. Z plánů, které byly pro účely rekonstrukce z 30. let zhotoveny, lze vyčíst, že ve škole se nacházelo pouze šest, později sedm učeben, jednopokojový byt školníka, ředitelna, která sloužila zároveň jako sborovna, a školní knihovna. Z uvedeného je zřejmé, že škola bojovala o každý metr čtverečný prostoru. Nebylo kam umístit odborné učebny ani kabinety. Ještě v 1. polovině 30. let se voda přivážela z pumpy na náměstí, vodovod byl postaven až v roce 1935. Jedinou vymožeností tak dlouho zůstávalo elektrické osvětlení. Dívčí škola fungovala do roku 1953, kdy ji opět nahradila smíšená výuka. Od roku 1963 využívá objekt městská knihovna, která se dlouho musela o budovu dělit se školní jídelnou. Teprve po jejím přestěhování do současného areálu školy v roce 2001 vznikl prostor pro zřízení Muzea Bakovska.
Tereza Kolínská, pracovník infocentra a muzea
11
Zář
Muzeum Bakovska připravuje pro příští rok výstavu k 80. výročí osvobození. U této příležitosti se obracíme na Vás s prosbou o spolupráci. Hledáme jakékoliv fotky z období 1938-1945, které by se vztahovaly k Bakovu a nejbližšímu okolí. Pokud takovou fotografii přinesete, oskenujeme si ji a v pořádku Vám ji vrátíme. Odměnou Vám bude spolupráce při tvorbě náplně výstavy. Předem děkujeme všem Bakovákům, kteří zaloví ve svých rodinných archivech a podělí se s námi o minulost našeho města.
Tereza Kolínská
kolinska@bakovnj.cz
23
Srp
Srdečně Vás zveme v neděli na bakovské posvícení! Marmeládu nám po zahájení jarmarku ve 13:00 hodin uvaří paní Linda Kamarádová alias marmeLinda. Ve 14:00 hodin se můžete těšit na Pohádkovou show se Sněhurkou, po které si nejen děti budou moct nechat udělat třpytivé tetování. Odpolednem nás provedou kapely Tady & Teď a Zuzana H. s Lukášem Písaříkem. Uslyšíte country, bluegrass, folk a nejslavnější světové hity. Těšit se na Vás budeme tradičně na bakovském náměstí!
Od 14:00 do 16:00 hodin bude otevřeno muzeum Bakovska, kde můžete naposledy zhlédnout závěrečnou výstavu výtvarného oboru žáků z Bakova.
Po dobu trvání jarmarku pro Vás bude otevřen vestibul knihovny a muzea, kde jsou vystavené obrázky žáků Základní škola Bakov nad Jizerou, které byly vybrány do Ručně malované cyklomapy MLADOBOLESLAVSKO s podtitulem „Malované dětmi pro děti“.
31
Čvc

Byli bychom rádi, aby se naše muzeum stalo místem, kam rádi zavítají Bakováci i turisté z větší či menší dálky. Proto nadále rozšiřujeme zázemí pro naše návštěvníky. Jak jsme už informovali, k dispozici jsou nejrůznější propagační materiály z oblasti cestovního ruchu, které si můžete odnést či si je jen prostudovat v našem odpočinkovém koutku u pokladny. V nabídce turistických suvenýrů si každý najde to své. Zakoupit můžete oblíbené vizitky, dřevěné turistické známky a nově od jara i sběratelské puzzle magnetky s motivem města Bakov nad Jizerou a Muzea Bakovska. Že magnetky táhnou, o tom svědčí i to, že jsou aktuálně v čele prodejnosti. Expozice muzea projdou postupnými změnami. Jako první se na rekonstrukci chystá pamětní síň Jiřího Ignáce Linka, aby byla připravena na 300. výročí skladatelova narození, které důstojně oslavíme v předvánočním čase. Muzeum Bakovska ale nabízí mnohem více. Dámy, přijďte se pokochat módními kousky z orobince. Pro vaše ratolesti připravujeme doprovodné aktivity, aby pro ně expozice nebyla jen nezáživnou sbírkou nepoužívaných předmětů. I pánové se jistě nebudou nudit, třeba u exponátů z historie zdejšího hasičského sboru.

19
Čvc

S podtitulem „Malované dětmi pro děti“ přichází do prodeje nová ručně malovaná cyklomapa Mladoboleslavska. Skládá se ze dvou částí. Vlastní mapa zobrazuje nejen cyklotrasy, ale i místa poskytující servis cyklistům a turistické cíle. Druhou částí je průvodce s ilustracemi, které vytvořili žáci mateřských a základních škol.

Za Město Bakov nad Jizerou se na tvorbě podíleli žáci bakovské základní školy. Děkujeme všem dětem, které se zapojily a nakreslily moc hezké dominanty našeho města.

Mapa je tištěna na ekologicky certifikovaném papíře (FSC). Prodávat se bude na vybraných místech (Městská knihovna, TIC Zvířetice, Muzeum Bakovska) za 100 Kč.

18
Čvc

Naše muzeum se může pyšnit bohatou sbírkou dobových fotografií, pokrývajících období od 60. let 19. stol. do konce 20. století. Opravdovým pokladem jsou úplné soubory fotografií, které reprezentují fotografická alba. Dvě z nich nafotil a popsal řídicí učitel a regionální malíř Jaroslav Müller, který na počátku okupace v letech 1940-41 prošel vesnice na Bakovsku, Mnichovohradišťsku a Bělsku a zachytil jejich vzhled s původní venkovskou zástavbou i jejich obyvateli. Vysoká kvalita těchto fotografií i Müllerova pečlivost při tvoření alba (všechny fotky očísloval a zapsal lokalitu) je jedinečným pramenem, díky kterému můžeme nahlédnout do života našich prababiček před více než 80 lety. Album je k dispozici i zájemcům, kteří by se chtěli podívat, jak jejich obec v období protektorátu vypadala.

Zleva: Buda, Horka, Chudoplesy, Koprník, Následlnice, Trenčín

10
Čvc

V Muzeu Bakovska je k nahlédnutí nový badatelský řád, který umožňuje široké veřejnosti i odborníkům studovat písemné a obrazové dokumenty, či sbírkové předměty, uložené v muzeu. Každý badatel je povinen vyplnit badatelský list a dodržovat podmínky dané badatelským řádem.

Mgr. Tereza Kolínská, pracovnice muzea

 

BADATELSKÝ ŘÁD MUZEA BAKOVSKA

Čl. 1.

Úvodní ustanovení

  • Tento badatelský řád upravuje práva a povinnosti žadatelů o nahlížení (badatelů) v Muzeu Bakovska se sídlem Mírové nám. 84, 294 01 Bakov nad Jizerou (dále také: „muzeum“).
  • Sbírkovými předměty ve smyslu tohoto řádu se rozumí movitá věc, která je součástí muzejní sbírky Muzea Bakovska.
  • Sbírkové předměty zapsané do Centrální evidence sbírek (dále jen CES) jsou chráněny státem na základě zákona č. 122/2000 Sb., o ochraně sbírek muzejní povahy a o změně některých dalších zákonů (dále také: „zákon o ochraně sbírek“).
  • Podmínky zpřístupnění a využívání sbírkových předmětů zapsaných v CES stanoví zákon o ochraně sbírek.
  • Badatelé využívají sbírkové předměty uložené v muzeu zejména jejich prohlížením, pořizováním výpisů z jejich dokumentace.

Čl. 2.

Zpřístupnění sbírkových předmětů badatelům

  • Každý badatel může být seznámen se sbírkovým fondem muzea. Návštěvy badatelů jsou možné v časech uvedených na webových stránkách nebo po předchozím objednání.
  • Prohlížení sbírkových předmětů se odepře, jestliže by mohlo dojít k jejich zničení, poškození nebo zcizení.
  • Prohlížení sbírkových předmětů se odepře, jestliže jsou provizorně uloženy v prostorách, ve kterých s nimi nelze nakládat, aniž by byla ohrožena jejich bezpečnost nebo fyzický stav, nebo pokud jsou preparovány, konzervovány či restaurovány.

Čl. 3.

Povinnosti badatelů před zahájením studia

  • Každý zájemce o prohlížení sbírkových předmětů a pořizování výpisů z jejich dokumentace prokáže svou totožnost občanským průkazem nebo rovnocenným průkazem totožnosti, jde-li o cizince platným cestovním dokladem.
  • Prohlížení sbírkových předmětů a pořizování výpisů z jejich dokumentace je dovoleno pouze na místě vyhrazeném pro badatele. Do prostor, kde jsou sbírkové předměty uloženy, nemají badatelé přístup. Výjimky v odůvodněných případech (smlouva o poskytnutí prostor k archivaci) uděluje odborný pracovník muzea.
  • Prohlížení sbírkových předmětů a pořizování výpisů z jejich dokumentace není dovoleno osobám mladším 15 let bez doprovodu, osobám nesvéprávným, osobám pod vlivem alkoholu či omamných látek a osobám ve znečištěném oděvu. Je zakázáno vodit do prostor muzea psy či jiná zvířata.
  • Svršky či větší zavazadla, která badatel nepotřebuje k badatelské činnosti, odloží v prostorách k tomu určených.
  • Před zahájením studia každý badatel řádně vyplní badatelský list. Při každé změně účelu využívání či tématu studia, jakož i na začátku nového kalendářního roku vyplňuje badatel nový badatelský list. Badatelský list slouží jako žádost o nahlížení.
  • Badatel musí při studiu zachovávat klid a respektovat studijní prostředí. Během studia je zakázáno jíst a pít. V prostorách určených k bádání je zakázáno telefonovat. Zvonění musí být vypnuto.
  • Badateli není povoleno používat vlastní reprodukční zařízení. Výjimky povoluje odborný pracovník muzea.

Čl. 4.

Prohlížení sbírkových předmětů a pořizování výpisů z jejich dokumentace

  • Sbírkové předměty jsou badateli předloženy nejdéle do 30 dnů od podání žádosti. Žádostí se rozumí badatelský list nebo mailová žádost, na základě které bude badatelský list vystaven.
  • Při nakládání se sbírkovými předměty se badatel řídí pokyny odborného pracovníka muzea, je povinen předměty všestranně šetřit. Během studia je odborný pracovník oprávněn provádět kontrolu, jak badatel se sbírkovými předměty nakládá. Po ukončení studia je badatel povinen vrátit předměty v původním stavu a rozsahu. Kontrolu provede odborný pracovník. Případnou škodu, která vznikla jeho zaviněním, je badatel povinen uhradit.
  • Badatel nesmí sbírkové předměty a jejich dokumentaci vynášet z místnosti určené pro badatelskou činnost nebo je zapůjčovat jiným osobám.

Čl. 5.

Využívání sbírkových předmětů a jejich dokumentace k publikační činnosti, zhotovování jejich kopie, reprodukcí a výpisů

  • Žádostem badatele o zhotovení kopií, reprodukci a zhotovení výpisů ze sbírkových předmětů nebo jejich dokumentace lze vyhovět pouze po splnění podmínek daných tímto badatelským řádem. Využívání takto získaných materiálů pro vytváření vlastní sbírky či komerční účely je zakázáno. Výjimky povoluje odborný pracovník muzea.
  • Kopie, reprodukce a zhotovené výpisy ze sbírkových předmětů nebo jejich dokumentace smí badatel použít pouze pro účely uvedené v badatelském listu, resp. v písemné žádosti.
  • Ve svých vědeckých nebo jiných pracích je badatel povinen uvést přesný název muzea a využitých muzejních fondů a sbírek, z nichž čerpal.
  • Badatel je povinen oznámit muzeu, z jehož sbírek čerpal, bibliografické údaje o své práci. V případě jejího publikování je povinen předat muzeu jeden výtisk.

ČL. 6.

Závěrečná ustanovení

  • Poruší-li badatel některou ze základních povinností uložených badatelským řádem, může mu být další badatelská činnost v Muzeu Bakovska odepřena, případně udělený souhlas odvolán.
  • Celková činnost a rozsah všech poskytovaných služeb je závislý na provozně technických podmínkách muzea. Na jejich základě a v zájmu zabezpečení sbírkových předmětů může odborný pracovník muzea omezit služby poskytované badatelům nebo stanovit další nezbytná a odpovídající opatření.

Tento badatelský řád byl schválen zřizovatelem usnesením č. R707/14-2024(1)  ze dne 26. 6. 2024.

Tento badatelský řád nabývá účinnosti dne 27. 6. 2024.

Mgr. Tereza Kolínská, odborný pracovník muzea

Mgr. Jana Blechová, starostka Města Bakov nad Jizerou

10
Čvc
Muzeum Bakovska připravuje pro příští rok výstavu k 80. výročí osvobození. U této příležitosti se na Vás obracíme s prosbou o spolupráci. Hledáme jakékoliv fotky z období 1938-1945, které by se vztahovaly k Bakovu a nejbližšímu okolí. Pokud takovou fotografii přinesete, oskenujeme si ji a v pořádku Vám ji vrátíme. Odměnou Vám bude spolupráce při tvorbě náplně výstavy. Předem děkujeme všem Bakovákům, kteří zaloví ve svých rodinných archivech a podělí se s námi o minulost našeho města.
Tereza Kolínská, kolinska@bakovnj.cz
24
Čvn

Pro naše čtenáře a návštěvníky muzea jsme připravili dva příjemné koutky k posezení. V knihovně si vedle dobré kávy mohou příchozí prolistovat a případně i odnést letní turistické noviny. V muzejní pokladně na návštěvníky čekají nejrůznější letáky, mapky a brožury s tipy na výlety z Českého ráje a Pojizeří a Polabí. Na obou místech jsou k nahlédnutí šanony s tematickými brožurkami (technické památky, hrady a zámky, přírodní zajímavosti, muzea a galerie…) o Mladoboleslavsku. Takže přijďte na chvíli spočinout.

5
Čvn

Tradiční závěrečnou výstavu žáků Základní umělecké školy jsme zahájili vernisáží v Muzeu Bakovska. Na úvod nám na klarinet zahrála Adina Linková a na saxofon Emma Linková. Fotodokumentaci pořídil Lukáš Bígl. Výstavu, na téma podmořský svět, si můžete prohlédnout do 26. srpna 2024 ve výpůjční době knihovny a o víkendech v otevírací době muzea.

Tímto bychom rádi poděkovali paní učitelce Mgr. Monice Michalcové za celoroční spolupráci a výzdobu ve městě. Práce dětí můžete v průběhu roku vidět například na Městském úřadě, ve zdravotním středisku, nebo v prostorách Církve československé husitské. Také u nás žáci pravidelně vystavují. Jejich obrázky si můžete prohlédnout ve vestibulu budovy a v knihovně, kde jsou v současné době vystavené grafické tisky.

15
Dub

Žáci výtvarného oboru ZUŠ navštívili výstavu Ondřeje Vídeňského. V jeho hyperrealistických malbách hledali světelný kontrast, pozorovali práci s barvou a výtvarné prostředky, kterými vytváří iluzi hloubky obrazu.

Výstavu si můžete prohlédnout ve výpůjčních dnech Městské knihovny (PO: 8:30-12:00, 13:00-17:00, ST: 8:30-12:00, 13:00-18:00, PÁ: 8:30-12:00) nebo o víkendu v provozní době Muzea Bakovska (SO+NE 10:00-12:00, 14:00-16:00) do 12. května 2024.

24
Bře

Pár fotografií z vernisáže výstavy Ondřeje Vídeňského – Vikingové. Výstava bude otevřená ve výpůjční dny knihovny a v provozní době Muzea Bakovska do 12. května 2024. K vidění jsou nejen obrazy na motivy vikingského seriálu, na své si přijdou milovníci filmů sci-fi a fantasy, současných bojových umění a především zvířat. Výstavě dominuje nosorožec na plátně 130×100 cm! Přijďte se podívat – těšíme se na Vás!

Za fotky děkujeme Michalu Horvátovi.

16
Úno

Děkujeme Štěpánu Tučkovi za včerejší Orobincovou pohádku. Loutky, se kterými Štěpán hrál, si můžete prohlédnout v expozici Muzea Bakovska. Byly vyrobeny u příležitosti Orobincového sympózia, jehož první ročník se konal v loňském roce v divadelním sále Radnice.