16
Čvc
Včerejší pátračka dopadla na výbornou! Všichni hráči se aktivně podíleli ve dvou skupinkách na odhalení tajemných symbolů vedoucích k pokladu. Správně rozluštili kód, s jehož pomocí otevřeli truhlici s pokladem. Každý si pak vyrazil minci a povídali jsme si o symbolech, které jsou na obou stranách. Nechyběla ani názorná ukázka v Muzeu Bakovska – andělé z kostela svaté Barbory. Také jsme si pověděli, v čem je důležitá práce restaurátora.
Přijďte si zahrát i Vy a podívat se do našeho muzea – s rodinou, přáteli nebo i s příměstským táborem!
22
Čvn

Srdečně Vás zveme  na výstavu obrazů Zdeňka Dlaska. Tento autor, který žil v Bakově, ve své tvorbě zachycuje především přírodu, kterou miloval. Na výstavě uvidíte malebnou krajinu okolí našeho města, přírodu a památky Českého ráje a Českého středohoří, ale také drsnější přírodu Nízkých Tater. Výstavu můžete navštívit o víkendu v provozní domě Muzea Bakovska a po dohodě se zaměstnanci knihovny i ve všední dny.

28
Kvě

VELMISTROVA ŠIFRA V BAKOVĚ NAD JIZEROU V PLNÉM PROUDU

PŘIJĎTE O VÍKENDU S DĚTMI PRO POKLAD I VY

Milí přátelé,
Druhý ročník tajuplné rodnné hledačky Velmistrova šifra v Bakově nad Jizerou je již plném proudu!

Poklad legendárního stavitele zámku Zvířetice a bakovského kostela sv. Bartoloměje můžete s dětmi již od 4 let pokořit i Vy. A protože je tento ročník skutečně hledací výzvou, i poklad bude stát za to!;)

Start kdykoli o víkendech v Muzeu Bakovska (10:00-12:00, 14:00-16:00) a ve všední dny v otevírací době knihovny.

Těšíme se na Vás!
Tým Velmistrovy šifry

29
Pro
Vážení čtenáři a přátelé knihovny,
dle vládního usnesení ze dne 23. 12. dochází od 28. prosince k UZAVŘENÍ KNIHOVNY. Nebude tedy v provozu ani výdejové okénko.
Situace není jednoduchá a proto je důležité, abyste si udrželi zdravý rozum, měli dobrou náladu a abyste se cítili dobře. K tomu přispěje procházka v přírodě, četba dobré knihy, nebo třeba poslech Vaší oblíbené hudby. My v knihovně pro Vás zatím budeme vybírat nové knížky a budeme vymýšlet programy, které by Vás mohly zaujmout až se situace zlepší, knihovna „oživne:“ a bude zase otevřena v běžném režimu.
16
Pro

Městská knihovna oznamuje čtenářům, že od 18. 12. 2020 bude otevřena v obvyklé výpůjční době pouze pro bezkontaktní výdej objednaných výpůjček a vracení knih.

Knihy je tedy možné si objednat pouze e-mailem, nebo telefonicky.

Do objednávky je třeba uvést:

Titul požadované knihy, Vaše jméno a příjmení, č. průkazky a datum a hodinu, kdy máte možnost si objednané knihy vyzvednout.

Vždy vyčkejte na potvrzení času od knihovnice.

Objednané knihy  Vám budou vydány po zazvonění u vchodu do knihovny v domluvený čas.

Pouze vracení výpůjček není nutné, jsou automaticky prodloužené.

V pondělí 21. 12. 2020je knihovna z důvodu čerpání dovolené uzavřena.

17
Čvc

Velmistrovu šifru vyluštilo k dnešnímu dni 292 účastníků. Přijďte si zahrát i Vy! Na 300. úspěšného hledače čeká nejen poklad, ale také speciální jubilejní odměna.

Zahrát si můžete o víkendu v provozní době Muzea Bakovska od 10:00-12:00 hod. a od 14:00-17:00 hodin a v provozní době Městské knihovny.

29
Čvn

Dnes nás navštívili žáci 5. třídy z Mladé Boleslavi.

10:30: Za chvíli se vydají pátrat po tajemných symbolech vedoucích k Velmistrovu pokladu 🔑

10:45: Pátrání „páťáků“ z Mladé Boleslavi pokračuje na Mírovém náměstí… Odhalí symboly vedoucí k truhlici s pokladem?👱‍♀️👨‍🦰

11: 45: „Páťáci“ z Mladé Boleslavi už vyluštili tajemný kód, otevřeli truhlici a těší se z pokladu. Děkujeme za účast!

22
Kvě

V Muzeu Bakovska si od soboty 23. 5. 2020 můžete opět prohlédnut výstavu obrazů, grafik a plastik bakovského rodáka Rudolfa Livory. Výstava byla poprvé otevřena v prosinci 2019, pro velký zájem občanů, kteří ji nestihli navštívit, ji otevíráme znovu. Tentokrát je doplněna novými obrazy a plastikami.

22
Kvě

Milí přátelé,

první fotky prvních hledačů skrytých znamení v Bakově nad Jizerou a úspěšných luštitelů velmistrova kódu jsou zde:

Všechny děti si odnesly krásné výhry z velmistrova pokladu, z truhlice, kterou samy otevřely.

Přijít můžete i Vy – pokračujeme zítra v otvírací době knihovny a pak v sobotu i v neděli, kdy je start v muzeu Bakovska.

Těšíme se na Vás!

Tým Velmistrovy šifry

20
Kvě

OBŘÍ MAGICKÁ DESKA OTEVÍRÁ CESTU K BAKOVSKÉMU POKLADU:
Přijďte s dětmi také pokořit Velmistrův kód již tento víkend!

Milí přátelé,

Velmistrova šifra – velká rodinná hry pro děti již od 4 let – úspěšně pokračuje již druhý týden: Nyní i v muzeu Bakovska, a to dokonce s obří dekódovací deskou, která završí Vaši cestu k pokladu.

Další hledací víkend v pohodovém venkovním prostředí centra Bakova nad Jizerou nás čeká již od v sobotu a neděli 23. a 24.5.

Přijďte s dětmi i Vy pokořit velmistrův kód – těšíme se!

Tým Velmistrovy šifry

20
Kvě

Co se ukrývá za zavřenými dveřmi? Přijďte nahlédnout do Muzea Bakovska a prohlédnout tajemství dílny ševce a košíkáře.

Muzeum můžete navštívit o sobotách a nedělích v čase od 10:00 do 12:00 a od 14:00 do 16:00 hodin.

V této době si můžete zahrát Velmistrovu šifru, magickou a napínavou hru odehrávající se v historickém centru našeho města, kde budete hledat tajemné symboly.

7
Kvě

START JIŽ ZÍTRA 9:30 – 17:00 PŘED BAKOVSKOU KNIHOVNOU

Milí přátelé,

hlásíme, že naše první „beta“ hráčka Anička – šikovná holčička z první třídy, otestovala a úspěšně pokořila bakovskou šifru velkého českokamenického Velmistra Patzenhauera.

Za odměnu si samozřejmě odnesla krásnou výhru z tajemné truhly, jejíž klíč s kódem sama nalezla a truhlu sama otevřela.

Na krásné hledání pokladu s dětmi již od 4 let můžete dorazit zítra i Vy: Slavnostně otevíráme hru pro všechny již zítra v čase od 9:30-12:00, 13:00-17:00.

Tajemnou trasu ve venkovním prostředí si projdete zcela individuálně bez skupin v pohodovém režimu a bez časového omezení.

V terénu bude rovněž člen našeho týmu, který Vám v případě potřeby poradí či Vás navede.

Těšíme se na Vás!

Vojtěch Dvořák & Velmistrův tým

7
Kvě

Milí přátelé,

zahájení velké a tajuplné hry Velmistrova šifra v Bakově nad Jizerou v pátek 8.5. se blíží!

Abyste se mohli ještě více těšit, máme pro Vás dnes ukázku naší tajemné velmistrovy dekódovací desky, již připravené v bakovské knihovně:

Přijďte i Vy s dětmi již od 4 let pokořit velmistrův kód a odnést si část jeho pokladu.

Začátek hry kdykoli 09:30 – 13:00, 14:00 – 17:00. Start venku před knihovnou v Bakově nad Jizerou.

Moc se na Vás těšíme!

Velmistrův tým

2
Kvě

TAJEMSTVÍ BAKOVSKÉHO POKLADU DEFINITIVNĚ ODHALENO:
PÁTRÁNÍ KONČÍ, DOBRODRUŽSTVÍ ZAČÍNÁ!
PÁ 8.5. 9:30 – 17:00

Milí přátelé,

snad nám to odpustíte – už není cesty zpět!;) – Napínavý příběh bakovského pokladu, o kterém jsme Vás informovali v předchozích příspěvcích, od archivních zkazků až po objevení tajemné truhlice, bylo promo největší celosezónní rodinné hry všech dob, kterou jsme pro Bakov nad Jizerou vytvořili:

VELMISTROVA ŠIFRA!

Slavnostně ji odstartujeme již příští pátek 8.5. a srdečně Vás na ní s dětmi (i mrňousky už od čtyř let) zveme:

Čeká Vás napínavé hledací dobrodružství, při kterém musíte společnými silami se svými dětmi odhalit deset tajných znamení v historickém centru Bakova nad Jizerou. Ty Vás zavedou až k velmistrově desce, která Vám otevře cestu ke klíči s pokladem. Tímto klíčem sami s dětmi otevřete Velmistrovu truhlici.

ORGANIZAČNE:

Hra probíhá z 90% venku, je individuální, tedy bez skupin, otevření truhlice v interiéru jednotlivě.

Vstupné je 75 Kč za hráče, 30 kč za doprovod. Každý hráč získá krásnou hodnotnou výhru.

TERMÍNOVĚ:

Zahajujeme v pátek 8.5. v 09:30, přijít můžete kdykoli 09:30 – 12:00, 13:30 – 17:00

Od pondělí 11.5. bude pak hra probíhat až do 31.10.2020 Přijít můžete kdykoli v provozní době městské knihovny (po, st, pá) a Muzea Bakovska (so, ne).

Za vývojový tým
Vojtěch Dvořák, tvůrce hry

PS:

A to nejdůležitější pro romantiky: Veškeré informace o českokamenickém velmistru Patzenhauerovi, který postavil bakovský chrám i zámek Zvířetice, jsou fascinující historické skutečnosti, kterým jsme pouze dotvořili část příběhu.

Vás a Vaše děti chceme tak atraktivní formou zážitku seznámit i s dějinami Bakova nad Jizerou na pozadí dobrodružného hledání.

29
Dub

Milí přátelé,

jsme rádi, že Vám můžeme opět podat aktuální zprávu o tajemném bakovském pokladu, který byl v únoru tohoto roku nalezen na základě archivních indicií na půdě Muzea Bakovska.

Ještě v březnu před vyhlášením nouzového stavu putovala truhlice uzamčená masivním zámkem na odbornou expertízu do pražského archeologického institutu, jak jsme informovali v předchozím příspěvku.

Truhlice čekala více než měsíc, avšak nyní, po uvolnění opatření, jsme dostali zprávu, že již tento čtvrtek bude v archeologické laboratoři otevřena.

Budeme Vás neprodleně informovat, jaký obsah skrývá!

Taťána Dvořáková,
vedoucí městské knihovny a Muzeua Bakovska

PS: Více informací o průběhu nálezu si můžete přečíst na našem FB v předchozích příspěvcích

8
Bře

Přátelé, je to tady:
TAJEMNÝ BAKOVSKÝ POKLAD OD SVATÉHO BARTOLOMĚJE NALEZEN!

Milí přátelé,

napínavý příběh bakovského pokladu, o kterém jsme Vás informovali v předchozích příspěvcích, se uzavírá:

Na základě indicií a dalších tajných zdrojů jsme neprodleně zahájili pátrání v okolí kostela sv. Bartoloměje a protější budově staré školy, kde sídlí naše knihovna a muzeum. A pátrání bylo úspěšné!

V prastarých půdních prostorách bakovského muzea jsme v tajném koutě pod podlahou objevili velkou truhlici zdobenou krásnými ornamenty. Je chráněna masivním železným zámkem, takže její obsah je nám zatím záhadou.

Ihned jsme kontaktovali archeologické oddělení mladoboleslavského muzea, aby nález prozkoumali. Kdy, kde a jakým způsobem bude truhlice otevřena, je zatím nejasné a souvisí s množstvím odborných analýz, které budou v souvislosti s nálezem prováděny.

Již nyní je však nade vší pochybnost jisté, že se jedná o bájný poklad Velmistra Petra Patzenhauera, stavitele bakovského chrámu!;)

Taťána Dvořáková,
vedoucí městské knihovny a Muzea Bakovska

4
Bře

Bakovský poklad podruhé:
Valdštejnský archiv vydává další tajemství:

Příběh tajemného bakovského pokladu, který měl kostelu sv. Bartoloměje před svou smrtí odkázat stavební mistr Petr Patzenhauer z České Kamenice, pokračuje:

Další stopu jsme nalezli díky kontaktům a nadšeným spolupracovníkům našeho muzea v rodovém archivu Valdštejnů v Praze: V památné knize panství Zvířetického panství z roku 1826 se dozvídáme následující:

„Bei der Gründung des neuen Schulgebäudes, auf dem Marktplatze des Städtchens Backowens der Bartholomäuskirche gegenüber stehenden,
vom Steine gebaut, sollte in dessen Untergeschosse eine Schatzkammer unbekannten Innhalts eingemauert werden“.

V překladu tedy:

„Při založení nové kamenné školy na rynku městyse Bakova, naproti kostelu svatého Bartoloměje stojící, měla být v jeho suterénu zazděna pokladnice (nebo i: truhlice s pokladem – poz. překl.) neznámého obsahu.“

Napínavé dobrodružství tedy pokračuje. Držte nám palce, neboť jsme přesvědčeni, že další hledání již brzy odhalí mnohem více!

Za tým pokladu od svatého Bartoloměje,
Taťána Dvořáková, vedoucí městské knihovny

2
Bře

 

Archivní vzkaz historika z 18. století:
V kostele svatého Bartoloměje v Bakově nad Jizerou má být ukrytý poklad!

Milí přátelé,

rádi bychom se s Vámi podělili o úžasný objev, který se podařil jen shodou několika šťastných náhod: Při revizi archivu bakovského muzea na začátku tohoto roku byly nalezeny tři svazky německy psaných dějin českých zemí od historika France Pubitschky (Chronologische Geschichte Böhmens).

Při pročítání 9. svazku tohoto díla vydaného roku 1784 objevil spolupracovník muzea pan Kaucký na straně 568 zmínku o našem městě, a to ve zcela překvapivém kontextu: V kostele svatého Bartoloměje byl prý od 16. století uschován poklad, který měl bakovské farnosti odkázat na sklonku života českokamenický stavitel Petr Patzenhauer. Ten ve službách rodu Vartenberků přestavěl nejen zvířetický hrad v honosný zámek, ale také bakovský kostel v renesančním stylu.

Doslova se zde píše:

„Mit grossem Schatz hatte der Baumeister Patzenhauer Peter von Böhmisch Kamnitz die Backower Bartholomäus Kirche vor seinem Tode beschenkt, welcher seitdem der Mähre laut von Generationen der Backower Pfarrer auf geimem Ort weiterhin gehegt wurde.“

S překladem textu nám pomohl bakovský rodák a germanista Vojtěch Dvořák:

„Velkým pokladem obdaroval stavební mistr Petr Patzenhauer z České Kamenice bakovský chrám svatého Bartoloměje před svou smrtí. Ten (poklad) byl podle pověsti od té doby opatrován na tajném místě generacemi bakovských farářů.“

V současné době jsme oslovili odborníky a archiváře, abychom se pokusili zjistit o této překvapivé legendě bližší informace.

Táňa Dvořáková,
vedoucí městské knihovny a muzea Bakovska