Bře

Archivní vzkaz historika z 18. století:
V kostele svatého Bartoloměje v Bakově nad Jizerou má být ukrytý poklad!

Milí přátelé,

rádi bychom se s Vámi podělili o úžasný objev, který se podařil jen shodou několika šťastných náhod: Při revizi archivu bakovského muzea na začátku tohoto roku byly nalezeny tři svazky německy psaných dějin českých zemí od historika France Pubitschky (Chronologische Geschichte Böhmens).

Při pročítání 9. svazku tohoto díla vydaného roku 1784 objevil spolupracovník muzea pan Kaucký na straně 568 zmínku o našem městě, a to ve zcela překvapivém kontextu: V kostele svatého Bartoloměje byl prý od 16. století uschován poklad, který měl bakovské farnosti odkázat na sklonku života českokamenický stavitel Petr Patzenhauer. Ten ve službách rodu Vartenberků přestavěl nejen zvířetický hrad v honosný zámek, ale také bakovský kostel v renesančním stylu.

Doslova se zde píše:

„Mit grossem Schatz hatte der Baumeister Patzenhauer Peter von Böhmisch Kamnitz die Backower Bartholomäus Kirche vor seinem Tode beschenkt, welcher seitdem der Mähre laut von Generationen der Backower Pfarrer auf geimem Ort weiterhin gehegt wurde.“

S překladem textu nám pomohl bakovský rodák a germanista Vojtěch Dvořák:

„Velkým pokladem obdaroval stavební mistr Petr Patzenhauer z České Kamenice bakovský chrám svatého Bartoloměje před svou smrtí. Ten (poklad) byl podle pověsti od té doby opatrován na tajném místě generacemi bakovských farářů.“

V současné době jsme oslovili odborníky a archiváře, abychom se pokusili zjistit o této překvapivé legendě bližší informace.

Táňa Dvořáková,
vedoucí městské knihovny a muzea Bakovska