V době, kdy si sto let české státnosti připomínala celá republika, uspořádalo Muzeum Bakovska několik s tím spojených akcích. Na zářiovém odhalení pamětní desky ve vestibulu budovy knihovny a prohlídky města v režii Vojtěcha Dvořáka navázalo muzeum pořádáním výstavy „Tady nová republika“. Její vernisáž se konala 24. října od 17:30. Část této výstavy zapůjčilo pedagogické muzeum v Praze, které poskytlo materiál, z něhož se návštěvníci mohli seznámit se základními fakty a okolnostmi vzniku Československé republiky v roce 1918 a také s průběhem její následné historie. Druhá část výstavy se věnovala především životu za éry první republiky v regionu Bakovska. Do této části výstavy mj. přispěli již jmenovaný Vojtěch Dvořák (fotografiemi starého Bakova), Petr Turek (železničním modelem, uniformou a starým bicyklem) a Vilém Fencl (exponáty souvisejícími s vojenstvím). Na začátku vernisáže zatančil přítomným folklorní soubor Kominíček pod vedením Moniky Čapkové, který se již hodinu a půl předtím zablýskl svým statečným výkonem v mrazivém počasí při sázení lípy v parku u základní školy. Výstavu uvedl svým proslovem starosta Radim Šimáně. Po skončení oficiální části si mohli přítomní prohlédnout nejen výstavu, ale i celou muzejní expozici, z níž se hlavně dětem z Kominíčka nejvíce zamlouvala instalace staré školy.
V muzeu se také v souvislosti s výročím konaly akce zaměřené pro školáky. Jak pro ty nejmenší, kteří přišli s družinou a kteří si zopakovali ta nejzákladnější fakta o našem státě, tak pro ty starší, konkrétně osmáky. Ti se seznámili s vůdčí osobností prvorepublikových literátů Karlem Čapkem, s jeho životem a také dobou, která ovlivňovala jeho tvůrčí činnost. Pro devátý ročník byla připravena beseda o legionářích.
Kulaté výročí vzniku republiky si rozhodně zasloužilo pořádání množství kulturních akcí nejen v Bakově, ale i ostatních městech. Důležitější je však připomenout si, kdo jsme my, Češi, jak moc pěstujeme naše vlastenectví a že je toho stále mnoho, na co můžeme být i po sto letech po právu hrdí.
Karel Novák